fallback

Холандия потвърди: MH17 е свален с ракета, произведена в Русия*

Резултатът от разследването е бил оповестен предварително на роднините на жертвите

14:35 | 13.10.15 г. 55
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Малайзийският пътнически самолет MH17, който падна през миналата година над Източна Украйна, е бил свален от ракета от типа „Бук“, става ясно от резултатите на холандския Съвет по сигурността, предава Ройтерс.

Резултатът е бил оповестен предварително на роднините на жертвите. Председателят на Съвета Тийбе Юстра е предоставила официалното становище на наследниците след продължилото 15 месеца разследване. Според източници на Ройтерс в помещението, в което са били събрани роднините, е настанала гробна тишина. 

Според холандските власти ракетата е улучила кокпита на самолета. „Поради огромното въздушното налягане кабината се е разпаднала", заяви член на Комисията пред холандска телевизия. „Пътниците едва ли са имали шанс да оцелеят". В рамките на няколко секунди те са загубили съзнание, казва той. Ракетата е била изстреляна от територия, завладяна от проруски сепаратисти, съобщи по-рано холандският вестник De Volkskrant. Холандският Съвет за безопасност трябва да предостави в следобедните часове окончателния доклад пред пресата. Наказателното разследване ще се провежда от прокуратурата, която вече обяви, че разследването ще продължи по-дълго. Дългоочакваният доклад на Съвета не посочва кой е изстрелял ракетата, а само непосредствените причини за катастрофата.

Западът и правителството в Киев обвиняват за обстрела проруските сепаратисти, които се бият в района срещу украинските правителствени войски. Руското правителство отхвърли тези обвинения и на свой ред обвинява украинските войски.

Органът трябваше да отговори на четири ключови въпроса за трагедията с MH17 - какво е причинило катастрофата, защо самолетът, както и друго въздухоплавателно средство, са летели над регион, в който има остър конфликт? Защо отне четири дни, докато роднините на някои от жертвите са получили официално потвърждение за пътуването им на борда на MH17? До каква степен пътниците и екипажа са знаели какво се случва? 

Разследващите са стигнали до извода, че въздушното пространство над югоизточната част на Украйна е трябвало да бъде затворено, но авиационните власти на Украйна не са направили това своевременно. "Въздушното пространство над югоизточната част на Украйна е трябвало да бъде затворено като превантивна мярка, но авиационните власти на Украйна не са направили това", заяви Юстра. Той подчерта, че още не е установено точното място, от което е изстреляна ракетата, и че за това е необходимо по-нататъшно разследване.

Холандският авиационен орган за безопасността (OVV) е изготвил доклада с помощта на експерти от седем страни. Русия вече критикува проучването с мотива, че е пристрастно. Производителят на ракетите „Бук“ ще представи скоро в Москва своята версия. През юли Холандия поиска Трибуналът на ООН да започне преследване на извършителите. Но с правото си на вето в Съвета за сигурност Русия предотврати такова преследване. 

Припомняме, че Вашингтон и Москва отправиха разнопосочни обвинения по повод катастрофиралия на 20 юли 2014 г. над Украйна малазийски пътнически самолет с 283 пътници и 15-членен екипаж  на борда. Загинаха всички 298 души на борда, повечето от които - холандци. Боингът е изпълнявал полет от Амстердам за Куала Лумпур. Преди да навлезе във въздушното пространство на Русия самолетът започнал да се снижава, а по-късно е бил открит горящ на земята на украинска територия. 

Представители на американските тайни служби твърдят, че самолетът е свален от ракета „земя-въздух“, без да уточняват дали тази ракета е била собственост на руските военни, на проруските сепаратисти, или на украинската армия. Украйна, която също разполага с такива оръжия, заяви, че в нито един момент от конфликта не е ползвала такива ракети.

„По определен начин всички пътища водят към руснаците“, каза тогава американски служител, цитиран от Wall Street Journal.

*Актуализирано в 15.46 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:28 | 13.09.22 г.
fallback